Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Oculus Rift Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Oculus firması, sanal gerçekliğin günümüze kadar bu kadar popülerleşmesini sağlayan ve sanal gerçeklik gözlüğünde ilklerde bulunan bir firmadır. Oculus Rift ise, kurucusu Palmer Luckey olan Oculus Vr şirketi tarafından ve bilgisayar oyunu piyasasının önderlerinden sayılan John Carmack desteğiyle geliştirilmiş bir sanal gerçeklik gözlüğüdür.

Oculus Rift;

Bu gelişimin daha sonrasında Oculus firması, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg tarafından 2 milyar dolara satın alınmış ve alınmakla kalmayıp neredeyse daha en başında Oculus Story Studio adında bir Sanal Gerçeklik Yapım Stüdyosu kurularak geliştirilmiştir.

“Oculus Rift özellikleri nedir? Oculus Rift fiyatı?”  Bu giyilebilir teknoloji ürünü hakkında en çok merak edilenler arasında yer almaktadır:

Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğü ile sanal gerçeklik dünyasına adım atabilmek için, donanımsal olarak güçlü bir bilgisayara sahip olmak gerekir. Çünkü gözlük, tek başına kullanılamamaktadır. Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğüyle sanal gerçekliğe uygun oyunlar oynayabilmek için NVIDIA GTX 970 / AMD R9 290 gibi gelişmiş ekran kartı gerekmektedir. Oculus Rift için gereken bilgisayar özellikleri yalnızca ekran kartıyla kalmamaktadır. Intel 15-4590 ya da daha gelişmiş bir işlemci ile en az 8GB Ram bilgisayarın sahip olması gereken özelliklerindendir. Firma tarafından yapılan açıklamada, Mac işletim sisteminin Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğü tarafından desteklenmediği belirtilmiştir. 

Oculus Rift Teknik Özellikleri ve Gereksinimleri:

Sanal gerçeklik dünyasına ait gelişmiş video animasyonları, bilgisayara bağlanan 3MTlik bir kablo ile Oculus Rift tarafından alınmaktadır. Ayrıca gözlüğün üzerinde 3D ses deneyimini sağlayan bir kulaklık mevcuttur. Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğünün 2160 x 1200 olmak üzere oldukça yüksek bir çözünürlüğü vardır. Bu özelliği ile Oculus Rift, diğer giyilebilir teknoloji ürünlerinden bir adım öne çıkmaktadır. Oculuf Rift ve ona uygun donanımsal güce sahip bilgisayar ile oyun deneyimini tadabilmek için bir de oyun koluna ihtiyaç vardır. Sanal gerçeklik gözlüğü satın alındığında, beraberinde kutusunun içinden bir Xbox One kontrol kolu çıkmaktadır. Ayrıca Oculus firması tarafından geliştirilen Oculus Touch kontrol kolu da gözlük tarafından desteklenmektedir. Oculus Touch’ın farkı, iki adet kontrol koluyla sağ ve sol elleri kullandırarak oyun deneyimini güçlendirmesidir. Böylece oyun içindeki karakterin el hareketleri kontrol edilmektedir.

Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğünün ön ve arka kısmında bulunan kızılötesi ledler sayesinde, kafa hareketleri algılanmakta ve 360 derecelik bir tecrübe sağlanmaktadır. Küçük bir masaüstü cihazı olan Oculus Rift Pozisyon İzleyici de gözlükle birlikte gelmekte ve üç boyutlu uzayda oyuncunun konumunu izlemektedir. Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğünün fiyatı ise oculus.com web sitesinde 599$ olarak olarak açıklanmıştır.

Türkiye satışı başladığında Oculus Rift’inizi  SanalGerceklikDunyasi.com sitemizden  hem uygun fiyata hem de taksit seçenekleri ile güvenle satın alabilirsiniz.

Son Haberler

www.SanalGerceklikDunyasi.com  
Copyright © 2015
ÖNCEKİ YAZISONRAKİ YAZI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir