Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Microsoft Hololens Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü

Teknolojinin devi olarak nitelendirilen Microsoft’un da bir sanal gerçeklik gözlüğü geliştireceği tahmin ediliyordu. Beklenildiği gibi, ilk kez Ocak ayında Microsoft tarafından yeni nesil sanal gerçeklik gözlüğü olan HoloLens’in tanıtımı yapılmıştır. Her ne kadar Microsoft’un sanal gerçeklik gözlüğü üreteceği beklenilen bir haber olsa da, tanıtımından sonra HoloLens devrim yaratacak girişiyle herkesi şaşkına çevirmiştir.

Microsoft Hololens;

Giyilebilir teknolojinin oldukça popülerleşmesiyle Google’ın uzun yıllardır geliştirmiş olduğu Google Glass ve Facebook’un yüklü miktarda ödeme yaparak satın aldığı Oculus Rift ile birlikte Apple, Samsung, LG, Htc, Sony gibi teknoloji alanındaki firmalar da sanal gerçeklik dünyasına ve giyilebilir teknoloji sektörüne yönelmiştir. Teknolojinin devi olarak nitelendirilen Microsoft’un da bir sanal gerçeklik gözlüğü geliştireceği tahmin ediliyordu. Beklenildiği gibi, ilk kez Ocak ayında Microsoft tarafından yeni nesil sanal gerçeklik gözlüğü olan HoloLens’in tanıtımı yapılmıştır. Her ne kadar Microsoft’un sanal gerçeklik gözlüğü üreteceği beklenilen bir haber olsa da, tanıtımından sonra HoloLens devrim yaratacak girişiyle herkesi şaşkına çevirmiştir.

“Microsoft HoloLens nedir?  Microsoft HoloLens özellikleri nedir?  Microsoft HoloLens fiyatı nedir?” bu Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü hakkında en çok merak edilenler arasında:

Microsoft’un sanal gerçeklik dünyasına ulaşmamızı sağlayacağı HoloLens ile yıllardır gelişmekte olan hologram teknolojisini yeni bir yorumla görebiliriz. Microsoft HoloLens, sanal gerçeklik gözlüğünü bir üst basamağa taşıyarak arttırılmış gerçeklik seviyesine ya da başka bir deyişle zengin gerçekliğe ulaştırmıştır.  Piyasadaki sanal gerçeklik gözlüklerinden faklı olarak sanal dünya ile gerçek dünyay hologram teknolojisi ile birleştirilmiştir. HoloLens’i diğer gözlüklerden ayıran bir diğer özellik ise, herhangi bir bilgisayar yada telefona gerek duymaksızın işlemcisini ve grafik arabimini üzerinde bulundurmasıdır. Yani Microsoft HoloLens tamamen bağımsız olarak çalışarak zengin gerçekliğin hakkını vermektedir.

Microsoft Hololens’in Özellikleri ve Gereksinimleri:

Gözlüğün temel olarak Windows 10 işletim sistemi için holografik bir yansıtıcı görevi bulunmaktadır. Göze yansıyan holografik Windows 10 işletim sistemi, kullanıcıyla aynı zamanda sesli iletişime geçip sesli komut alabilmektedir. Kullanıcının parmağı Microsoft HoloLens’in önüne getirildiğinde mouse görevi görmektedir. Ayrıca CAD uygulamaları kaleme gerek duymaksızın yönetilebilmektedir. Mouse görevi gören kullanıcı parmağı ile çeşitli objeler taşınabilmekte, çizimler yapılabilmektedir. Sanal gerçeklik dünyası için oldukça gelişmiş bir gözlük olan HoloLens, kullanıcı başını çevirse bile daha önce yerleştirmiş olduğu objeyi aynı yerde bulmasını sağlamaktadır. Çünkü gözlük göz bebeklerinin konumunu tespit edebilmekte, böylece her saniye kullanıcının nereye baktığını algılamaktadır. Aynı mantıkla gerçek dünyadaki evimizde otururken, sadece parmağımızı oynatarak örneğin salonumuza bir sandalye koyabiliriz.

Microsoft HoloLens’in ekranı HPU’nun çözünürlüğü insan gözüyle neredeyse bir olacak biçimde tasarlanmış bir retina ekrandır. Optik sistemi lock-step olarak çalışan gelişmiş bir sensördür ve saniye başına çok büyük miktarda veri işleme sürecini HPU olarak yapmaktadır. HoloLens zengin gerçeklik gözlüğü aslında tamamen bağımsız biçimde çalışan ilk şeffaf holografik bilgisayar olarak kabul edilmektedir. Şu an pazarda olan HoloLens Gelştirici Modeli’nin Microsoft tarafından açıklanan fiyatı ise 3000$’dır.

Türkiye satışı başladığında Microsoft HoloLens’inizi  SanalGerceklikDunyasi.com sitemizden  hem uygun fiyata hem de taksit seçenekleri ile güvenle satın alabilirsiniz.

Son Haberler

project morpheus

Google’ın Sanal Gerçeklik Projesi Ne Durumda?

0 480

Sanal Gerçeklik Buluşmaları

0 1911

Sahibinden.com 360 Derecelik Büyük Yenilik

0 644

www.SanalGerceklikDunyasi.com  
Copyright © 2015
ÖNCEKİ YAZISONRAKİ YAZI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir