Sanal Gerçeklik Gözlükleri

HTC Vive Sanal Gerçeklik Gözlüğü

HTC firması ile Valve firmasının bir kolu olan SteamVR firmasının birlikte ortaya çıkardığı bir sanal gerçeklik gözlüğüdür. İlk olarak 2015 yılında Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtımı yapılmıştır. HTC Vive incelemesi sonucunda en çok dikkat çeken özellik, gözlüğün fiziksel vücut hareketlerini takip etmesidir.

HTC Vive;

HTC firması ile Valve firmasının bir kolu olan SteamVR firmasının birlikte ortaya çıkardığı bir sanal gerçeklik gözlüğüdür. İlk olarak 2015 yılında Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtımı yapılmıştır. HTC Vive incelemesi sonucunda en çok dikkat çeken özellik, gözlüğün fiziksel vücut hareketlerini takip etmesidir.

“HTC Vive nedir? HTC Vive fiyat? HTC Vive özellikleri? HTC Vive satın alma” bu Sanal Gerçeklik Gözlüğü hakkında en çok merak edilenler arasında:

Araştırmalara göre HTC Vive fiyatı 799$ olarak piyasada bulunmaktadır. Fakat Türkiye’de henüz resmi olarak satışa sunulmamıştır. Sanal gerçeklik dünyasını takip edenler, Google Cardboard ve Samsung Gear VR ile karşılaştırıldığında, HTC Vive gözlüğün çok daha üstün olduğunu söylemektedirler. Ayrıca HTC Vive, Playstation Vr’dan da az üstün olarak nitelendirilmektedir. HTC Vive gözlüğün rakibi olan gözlük ise, Oculus Rift’tir. Yani HTC Vive giyilebilir teknoloji kategorisinde en iddialı ürünlerinde başındadır.

HTC Vive özellikleri arasında en büyük avantajı sağlayan fiziksel vücut hareketlerini takip etmesidir. Böylece gözlüğü kullandığımızda sanal dünyaya tam da istediğimiz gibi dahil olabilmekteyiz. Örnek olarak, HTC Vive sanal gerçeklik gözlüğü üzerimizdeyken gerçek hayatta zıpladığımızda aynı anda oyun içinde de zıplamaktayız. HTC Vive bunu başarma sırrı olarak, oda köşelerine yerleştirilen sensorlü baz istasyonlarını kullanmaktadır. HTC Vive sanal gerçeklik gözlüğünü kullanabilmemiz için, çok gelişmiş bir ekran kartına sahip bir bilgisayarı kullanmamız gerekmektedir. HTC Vive özellikleri gereği, satın alındığında bir kutu içeriği ile karşımıza çıkmaktadır. HTC Vive gözlük beraberinde iki adet kontrol kolu ve sensörlü baz istasyonlarıyla birliktedir. HTC Vive çalıştırma konusunda, baz istasyonlarının kapsama alanı dikkate alınmalıdır. Rahat hareketi sağlayacak boşlukta bir alan gerekmektedir ve iki istasyon arasındaki mesafe 3 metreden – 5 metreye kadar artabilmekte, istasyonların yerden yüksekliği de 1.80 metre olmalıdır. Gerçek dünya ile sanal gerçeklik dünyasını birleştiren açık mavi bir ekran sayesinde, duvara vurmamız engellenmektedir. HTC Vive gözlük, önüne yerleştirilmiş kamera sayesinde bizlerin işini kolaylaştırmaktadır.

HTC Vive Sanal Gerçeklik Gözlüğü Teknik Özellikleri ve Sistem Gereksinimleri:

Dahili Ekran: OLED

Çözünürlük: Toplam 2160 x 1200 pixels (Her göze ayrı ayrı 1080 x 1200)

Ekran Tazelenme Hızı:  90 Hz (Oculus: 90Hz – Sony’s Project Morpheus: 120Hz)

İşletim Sistemi: Windows 7 SP1 yada daha üst bir Windows Sürümü

İşlemci: Minimum Intel i5-4590 / AMD FX 8350 yada daha üst modeller

Ekran Kartı: Minimum: NVIDIA GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290 yada daha üst modeller

RAM: 4GB ve üzeri

Video Çıkışı: HDMI 1.4

USB Çıkışı: 1 adet USB 2.0 yada USB 3.0

2017 yılında Türkiye satışı başlayacak olan HTC Vive’ınızı SanalGerceklikDunyasi.com sitemizden  hem uygun fiyata hem de taksit seçenekleri ile güvenle satın alabilirsiniz.

Son Haberler

Sanal Gerçeklik Buluşmaları

0 1911

360 Video Sevenlere: En İyi 6 360 Video / Film

0 702
cem yılmaz

Acer Karma Gerçeklik Gözlüğü

0 742

Iphone X Değil Iphone 10

0 469
vr filmler

KısaKes Film Festivali; VR 360 Film WorkShopu

0 851

www.SanalGerceklikDunyasi.com  
Copyright © 2015
ÖNCEKİ YAZISONRAKİ YAZI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir