Sanal Gerçeklik Uygulamaları

Periscope 360 Yayında

360 derece yayın özelliği olan sosyal paylaşım platformları sayısı gitgide artıyor.

persicope 360 yayın

Twitter, Periscope üzerinden 360 yayın dönemine başladı.

Facebook ve Youtube’dan sonra Pericope da 360 derece canlı yayın özelliğini kullanıcılarına sundu. Ülkemizde hukuksal sebeplerden adını Scope olarak değiştiren Periscope, 360 canlı yayın özelliğini hayata geçireceğini geçtiğimiz Aralık ayında açıklamıştı.

Son birkaç aydır kısıtlı kullanıcılarıyla 360 derece canlı yayın özelliğini test eden Periscope, geçen hafta resmi twitter hesabından 360 yayını bütün kullanıcıların hizmetine sunduğunu duyurdu.

Periscope 360, Hem Android Hem de İOS destekli

ios periscope

Periscope’un 360 canlı yayını hem Android hem İOS cihazlarla yayınlanabilecek. Live 360 etiketiyle kullanıcıların açabileceği yayınlar, Android cihazlarda Periscope Producer uygulamasına ihtiyaç duyuyor. İOS işletim sistemi kullanıcıları ise ekstra bir uygulamaya ihtiyaç duymadan 360 derece canlı yayın özelliğini kullanabilecek. Ancak 360 yayın için gerekli en önemli meteryal ise, özel tasarım kameralar.

Periscope Producer nedir?

Periscope Producer, canlı video yapımcılarının, harici kaynaklardan yüksek kalitede canlı yayın yapmalarına olanak sağlayan bir yeni bir yoldur. Bu harici kaynaklara yayın akışı yazılımları, donanım kodlayıcıları ve profesyonel kameralar da dahildir. Periscope’un en son versiyonu iOS ,  Android ve webde bulunmaktadır.

Uygulama Ayarları’nda Gelişmiş Kaynaklar seçeneğini görmelisiniz. Bu sayfada bir Producer yayınının nasıl oluşturulacağı ile ilgili talimatlar verilmiştir.

Desteklenen kodlayıcılar ve hizmetler: OBS, Kablolu Yayın, Teradek, Elemental, Santral Canlı Joicaster, LiveStream, FFMpeg, Tricaster, Telescope, LiveU, vMix ve Vidpresso.

Periscope’da 360 yayın için gerekli kameralar

360 degree live

Periscope,360 derece yayın yapan diğer rakipleri: Youtube ve Facebook’a göre çok daha az sayıda 360 kameraya destek veriyor. Periscope, Android için iki kameraya destek verirken,İOS için bu sayı sadece bir. Bu kameraların ismi Android için Ricoh Theta S ve Orah 4i 360; iOS için ise Insta360 Nano’dur.

Ancak Pericope’un bu eksikliği ilerleyen zamanlarda çözülmezse 360 derece yayın özelliğinde Facebook ve Youtube’un çok gerisinde kalacağını söyleyebiliriz.

Pericope 360 Canlı Yayını Örneği

Kamera çeşitleri gibi eksik tarafları olsa da, Periscope’un Facebook, Youtube ve Vimeo’dan sonra 360 yayın özelliğini ios ve android desteğiyle kullanıcılarına sunması, 360 derece video türünün geleceği için oldukça önemli bir adım.

“Periscope 360 yayında” başlıklı yazımızı beğendiyseniz ve arkadaşlarınızın da haberdar olmasını istiyorsanız  aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak sosyal medya hesaplarınızda bu yazıyı paylaşabilirsiniz.

Son Haberler

www.SanalGerceklikDunyasi.com  
Copyright © 2015
ÖNCEKİ YAZISONRAKİ YAZI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir