Sanal Gerçeklik Uygulamaları

Facebook’un Sanal Gerçeklik Platformu: Facebook Spaces

Facebook VR’ın sanal gerçeklik dünyası Facebook Spaces‘da yaşamak!

Bir sanal gerçeklik ortamı içinde arkadaşlarınızla birlikte fotoğraflara bakmak, video izlemek veya oyun oynama istemez miydiniz? İşte Facebook Spaces bize bunu sunuyor.

Facebook’un amacı her zaman arkadaşlarınıza daha yakın olmanızı sağlamak olmuştur. Şimdi de, bu amaçla bağlantılı bir adımla daha karşımızda : Oculus Rift Mağaza’dan  Facebook Spaces .

facebook vr

Peki nedir Facebook Spaces?

Şu an beta aşamasında ve Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğü ile uyumlu olan bu uygulama, Oculus Store‘dan indirilebiliyor. Facebook Space uygulaması, kullanıcıların Oculus Rift VR gözlüğü ile video izlemek, resimleri tıklayarak görüntüleyebilmek veya çeşitli faaliyetleri birlikte gerçekleştirmek için üç kişilik bir sanal oyun alanı.

Facebook Spaces’da kendinize özel avatarlarınızla iletişime geçeceksiniz:

Uygulamada birbirinizi özelleştirilebilir avatarlar şeklinde görüyorsunuz. Kullanıcılar kendi sistemlerine video alabilir ve messenger uygulamasının video chat özelliğini kullanarak arama yapabilir, hatta karma gerçeklik deneyimleri dahi gerçekleştirebilirler. Ayrıca içinde bir sanal gerçeklik ortamı olması avantajıyla Facebook Spaces uygulamasında çevre değişikliği yapabilir ve çizim araçlarını kullanarak üç boyutlu 360 nesneler çizebilirsiniz.

Facebook Spaces Avatarınızı nasıl oluşturacaksınız?

Bir avatar oluşturmak için, Facebook profil fotoğrafınızı alır ve en iyi şekilde 2D bir görsel veya 3D bir figüre dönüştürür. Bu noktada, insanların sizi tanıması için göz rengi, saç şekli, yüz özelliklerini değiştirmeniz de mümkün.

Facebook Spaces Avatarınız ile neler yapabileceksiniz?

Avatarlar sadece birbirleri ile sohbet etmekle kalmıyor, bunun dışında arkadaşlarınızla veya Facebook Messenger üzerinden bir Oculus Rift’e sahip olmayan aile üyeleri ile görüntülü sohbet edebiliyorlar. Hatta VR’da olmayan bir arkadaşınızı arayın ve telefonlarında sanal gerçeklik dünyasına açılan bir pencerede size cevap versinler.

Ayrıca Oculus Rift ile daha pratik ve daha ilginç etkileşimlere izin verir. Bu noktada, Facebook VR, hareket ettirebileceğiniz 3D şekiller oluşturmak için sanal bir işaretleyici kullanmaya olanak tanır.

Kendiniz için özel bir mola istiyorsanız Facebook Spaces’da o da mümkün!

Facebook’un sosyal VR başkanı Rachel Franklin, bir blog yazısında, “Facebook Spaces’de herkes için rahat bir alan olmasını istiyoruz. Deneyiminizi kontrol edebilmenizi ve hatta istediğinizde durdurabilmenizi sağlıyoruz. Durdurabilmek, size diğer insanlardan ve etkinliklerden uzakta sakin bir mola alanı oluşturur. Ayrıca arkadaşlarınızı sessize alabilir veya bu sanal alandan kaldırabilirsiniz. Facebook Spaces tamamıyla arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantıya geçmekle alakalı bir uygulama. Ve biz de bu sanal gerçeklik alanını herkes için pozitif bir yer haline getirmeye kararlıyız.” diyor.

facebook spaces oculus rift

Sonuç olarak, Facebook Space ile sosyalleşmeyi artık sanal gerçeklik dünyasında daha canlı ve daha etkileşimli olarak gerçekleştirebileceğiz. Farklı şehirlerde bulunan aile üyeleri birlikte fotoğraflara bakabilecek, aralarında kilometreler olan sevgililer birlikte film izleyebilecek. Artık yurt dışından kartpostal atmak yerine çektiğiniz 360 video ile gezip gördüğünüz yerleri ülkenizdeki arkadaşlarnıza göstermekten de öte oradaymışcasına gezdirebileceksiniz.

Bu muhteşem app’i Rift için buradan indirebilir, arkadaşlarınız da Facebook Spaces’ı öğrensin ve deneyimlesin istiyorsanız da hemen aşağıdaki sosyal medya butonlarımızla paylaşabilirsiniz.

Son Haberler

www.SanalGerceklikDunyasi.com  
Copyright © 2015
ÖNCEKİ YAZISONRAKİ YAZI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir