Sanal gerçeklik Oyunları

Father.IO – Pokemon Go’yu Sollayacak Bir Artırılmış Gerçeklik Oyunu

Bu Gerçekçi Oyunlarla Birlikte Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Dünyaları Bizler İçin Giderek Vazgeçilemez Bir Hale Geliyor

Özellikle giyilebilir teknoloji ürünleri, bizlere oyun oynarken içinde bulunduğumuz ortamı unutturacak bir deneyim yaşatıyor. Fakat oyun bitiminde kendimizi yine bilgisayar veya konsol başında buluyoruz. Oysa günlük hayatın tam da içinde heyecan dolu bir oyun deneyimi yaşamak artık mümkün. Böylece gerçek bir oyun deneyimi için kendimizi hayattan soyutlamak zorunda değiliz. Hem yaşadığımız dünyamızı hem de sanal gerçeklik dünyamızı birleştiren bir artırılmış gerçeklik oyunu bizleri bekliyor. Dünyanın ilk gerçek hayat, çevrimiçi çok oyunculu FPS oyunu olan Father.IO işte tam da bunu başarıyor. Lokasyon bazlı bir artırılmış gerçeklik oyunu olan Father.IO; hepimizin caddelere, sokaklara, meydanlara inmesini bekliyor. Proxy42’nin geliştirdiği oyunda FPS deneyimi mobil cihazlar üzerinden 12 milyon gerçek dünya lokasyonlarıyla sağlanıyor. Birinci şahıs görünümünde olduğumuz Father.IO’yu başkalarıyla birlikte oynayabiliyoruz. Stratejinin temelde olduğu oyunda, çevrimiçi silahlı çatışmalar akıllı telefonlarımızın kameralarına yansıyor.

Sizler için derlediğimiz father.io videomuz:

Father.IO ile gruplar oluşturabiliyoruz.Yaşadığımız yerin meydanına indiğimizde etrafımızda düşman takımdan birilerinin olup olmadığına ve kendi takımımızın nerede toplandığına bakabiliyoruz. Böylece takımımızın yanına ulaşmaya çalışıp, savaşa katılıyoruz. Birlikte pusuya yatmış düşman takıma karşı saldırıya geçiyoruz. FPS modunda çatışmaya devam edebiliyoruz. Böylece kendimizi günlük hayatın tam ortasında, telefonumuza taktığımız bir aparatla düşmanı vurmaya çalışırken buluyoruz. Savaş bitiminde çatışmış olduğumuz gruptan bölgeler ele geçiriyor ve böylece seviye atlıyoruz. Karşı takımımızın elinde bulunan hastane, okul, banka gibi mekanları onlardan çalabiliyoruz. Ele geçirdiğimiz mekanlardan silah, cephanelik ve sanal binalar yapabiliyoruz. Üstelik ele geçirilen her mekanın kendisine özgü bonusları da mevcut. Örneğin okul araştırma bonusu, hastane hızla iyileşme bonusu sağlıyor.

Father IO. oynayabilmek için bize gereken akıllı telefon ve onun üzerine takacağımız özel bir aparat: The Inceptor

The Inceptor adı verilen taşınabilir bağlantılı bu aparat, telefona bağlandıktan sonra 50 metre mesafedeki hedefleri sanal olarak vurmamızı sağlıyor. Pek çok pro oyuncu ile test edilmiş olan aparat, hedef saptaması olmaksızın isabetli atışlarda bulunuyor. Ayrıca Father.IO evlerde tarayıcı üzerinden de oynanabiliyor. Komutan modundan bağlanıp, savaş alanındaki askerlere stratejiler oluşturmak mümkün. Stratejinin ötesinde drone desteği de sanal gerçeklik gözlüğü yardımıyla verilebilmekte. Oyun için Indiegogo üzerinden başlatılan bağış kampanyası daha beşinci gününde hedef bütçsini katlayarak %266 fon toplamayı başarmıştır. The Inceptor aparatına sahip olmak için yapılması gereken minimum bağış ise 20$’dır. Pokemon Go’yu yanında çocuk oyuncağı gibi bırakacak olan Father.IO tamamen çıktığında, uygulama ücretsiz olarak herkese sunulacaktır.

İleride bu tur artırılmış gerçeklik oyunları telefonu elde tutarak değil, telefonu göze takarak oynanacaktır:

Günümüz sanal gerçeklik gözlükleri ön kapağın açılması suretiyle telefonun kamerasının calışmasına halihazırda izin vermekte fakat telefonların lensleri gözlerimizin görüş açısına denk bir genişlik sunmadığı için oluşturulan görüntü fazla yakın, fazla büyük kalmakta, bu da kişinin önündeki ilk 1 metreyi görmesini engellemektedir. Fakat zamanla bu sorun lens destekleri ile çözülecek ve artık akıllı telefonlarımız sanal gerçeklik gözlüklerimiz ile birlikte artırılmış gerçeklik gözlüğüymüşcesine kullanılabileceklerdir.

Microsoft’un Hololens  artırılmış gerçeklik gözlüğü benzer oyunlar için (pokemon go dahil) çok keyifli ve yaratıcı çözümleri şimdiden sağlamaktadır.

Arkadaşlarınızda bu muhteşem oyundan ilk sizin sayenizde haberdar olsun istiyorsanız hemen paylaşın.

Son Haberler

Göğüs Estetiğinde VR Teknolojisi

0 456
persicope 360 yayın

Periscope 360 Yayında

0 764

Iphone X Değil Iphone 10

0 469
3d side by side

İşte En İyi SBS ” Peki SBS Ne?

0 764
facebook vr
saygı duruşu

www.SanalGerceklikDunyasi.com  
Copyright © 2015
ÖNCEKİ YAZISONRAKİ YAZI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir