360 Videolar

Mimar Zaha Hadid’in Resim Sergisi, Sanal Gerçeklik Sanatına Dönüştü

Soyut tablolar, bir HTC Vive ile izlenebilecek sanal gerçeklik deneyimi yaratmak için 360 videolara dönüştürüldü.

Sanal Gerçeklik Gözlüğünüz ile neler izleyeceğinizi mi bulamıyorsunuz? Bu paylaşımımızda size Zaha Hadid’in soyut tablolarının 360 videolara dönüştürüldüğü hallerini sunuyoruz. Şimdi sanal gerçeklik gözlüğünüze telefonunuzu takın ve 360 videoların keyfini çıkarın.

“The Peak”

Zaha Hadid Virtual Reality Experience: The Peak

“The Great Utopia”

Zaha Hadid Virtual Reality Experience: The Great Utopia

“The World (89 Degrees)”

Zaha Hadid Virtual Reality Experience: The World (89 Degrees)

“Leicester Square”

Zaha Hadid Virtual Reality Experience: Leicester Square

Geçtiğimiz sene hayatını kaybeden, Irak doğumlu İngiliz mimar Zaha Hadid’in soyut resimlerinden dördü, Culture ile ortak olarak Londra’daki Serpentine Sackler Galerisi‘nde sanal gerçeklik enstalasyonları haline getirildi. 360 videolar haline getirilen bu dört eser, sanal gerçeklik gözlüğü ile deneyimlenebilecek.

Hadid, Mart 2016’da kalp krizine yenik düşmeden önce dünyanın en üretken çağdaş mimarlarından biri olarak tarihe geçti. Nobel Mimarlık Ödülüyle karşılaştırıldığında 2004 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü alan ilk kadın oldu. 2010 /2011 yıllarında ise İngiltere’nin en Prestijli mimari ödülü Stirling Ödülü’nü aldı.

Ölüm sonrası sergi fikri, Serpentine Galleries’in yönetmeni Hans Ulrich Obrist ile Zaha Hadid arasında geçen bir konuşmadan geldi. Fransız dijital prodüksiyon ajansı Novelab ile birlikte çalışan sergi, Hadid’in ilk tablolarını alıp bir HTC Vive seti kullanan 360 derecelik sanal gerçeklik filmleri haline getiriyor. Sergi, sanal gerçeklik sanatı ve soyut güzel sanat dünyasındaki yeni zeminleri kapsıyor.

Zaha Hadid: Erken Dönem Resimler ve Çizimler 2013 yılında merhum mimar tarafından 200 yaşındaki eski barut deposu yenilenerek oluşturulan, Serpentine Sackler Galerisi’nde 12 Şubat 2017 tarihine kadar sergileniyor.

Bu 360 video deneyiminden sanatsever arkadaşlarınız da haberdar olsun istiyorsanız aşağıda bulunan sosyal medya butonlarımız sayesinde paylaşabilirsiniz.

Son Haberler

www.SanalGerceklikDunyasi.com  
Copyright © 2015
ÖNCEKİ YAZISONRAKİ YAZI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir