360 Videolar

360 Video Savaşı: Youtube 360 mı? Vimeo 360 mı?

Teknoloji dünyasında ikili savaşlar meşhurdur. Bu rekabetlerden en bilindikleri: Apple ile Microsoft;  cep telefonu camiasında Iphone ile Samsung;  sosyal paylaşım platformlarında ise Facebook ile Snapchat’dir.

Türkiye’de kullanımı çok yaygın olmasa da dünyada oldukça bilindik ve kaliteli bir video paylaşım platformu olan Vimeo’ya karşı bizlerin de Google’dan sonra arama motoru olarak bile en çok kullandığımız, şuan da dünyada video yayınlarının lideri olan Youtube arasında da büyük bir kapışma mevcut.

Vimeo, daha çok profesyonel ve kaliteli paylaşımlara önem veren bir platform olsa da, son dönemde Youtube’un yeni özellikler sunması Vimeo’nun bu kalite farkının geride kalmasına neden olmuştu. Bunun farkına varan Vimeo yeni güncellemesi ve projeleriyle yarışa devam ettiğini gösteriyor.

Vimeo da artık 360 derece videoları yayınlıyor

Vimeo 360

Sanal gerçekliğin yaygınlaşmasıyla beraber 360 derece video ve oyunlar önem kazanmaya başladı. Youtube 360 derece paylaşımlar da büyük yeniliklere imza atarken Vimeo 360 konusunda geç kalmıştı.

Bu açığı yaptığı son güncellemeyle kapatacağının sinyalini veren Vimeo, 360 derece video bazında yeni projelerini hayata geçirmeye başladı.

8K Yayın ile 360 Video Eğitimi Okulu da Geliyor

8K yayının yanında artık 360 derece videolara da destek sunan Vimeo, büyük bir projeyi daha kullanıcılarına ulaştırmayı planlıyor. Paylaşım platformu içerisinde açacağı 360 video okulu ile 360 derece video çekimi ve sanal gerçeklik sektöründe öğretici ve bilgilendirici yayınlar yapacak olan Vimeo, bu sayede 360 derece çekimli videoların yaygınlaşmasında büyük öncü olmayı hedefliyor.

360 Video Paylaşımları Para Kazandıracak

Geç kalmış olsa da 360 derece video ve sanal gerçeklikte gerçekten etkili yenilikler sunacağını bizlere gösteren Vimeo, 360 derece videolarınızın paraya dönüşmesine yönelik çalışmalar da yapıyor.

Paylaştığınız 360 derece videoyu satma şansı sağlayacak olan Vimeo bu alanda bir ilki de gerçekleştirmiş olacak. Ancak Vimeo’nun bu ayrıcalığından yararlanmak için PRO veya Business üyeliğine sahip olmanız şart.

360 video paylaşımına henüz yeni olanak sağlamasına rağmen çok hızlı bir giriş yapan Vimeo’nun sunacağı yeni güncellemeleri ve özellikleri Youtube’u korkutacak, 360 video paylaşımcılarını ve izleyicilerini mutlu edecek düzeyde.

Arkadaşlarınız da haberdar olsun isterseniz, sosyal paylaşım butonlarımız sizin için kanatlanmaya hazır..

www.SanalGerceklikDunyasi.com  
Copyright © 2015
ÖNCEKİ YAZISONRAKİ YAZI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir