360 Videolar

360 Video Çekimi İçin İpuçları

360 video, hikaye anlatmanın inanılmaz bir yoludur. 360 çekimlerinizi daha da iyi yapmak için deneyebileceğiniz birkaç farklı yolu inceleyelim.

360 Videoda Perspektifi Artırın:

video çekiminde perspektif

360 videografiye gelince, perspektif inanılmaz derecede önemlidir. Şans eseri, 360 perspektifi günlük görüşümüze benzemektedir, bu nedenle harika çekimler yapmak için profesyonel bir görüntü yönetmeni olmanız gerekmez. Potansiyel bir yer ararken yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, kitleleri cezbedecek açıları aramaktır. Çekim yerinizin yüksekliğini ve ölçeğini vurgulayan bir perspektif bulmaya çalışın. Kısacası, gerçek yaşam bakış açınızdan etkileyici ise, 360’da da etkileyici olur. Bu genellikle yüksek binaların yakınında veya belirgin çizgi çizgileri olan alanlarda çekim yapmak anlamına gelir.

360 Videoya Kitleyi Dahil Edin:

360 video nasıl çekilir

Kitlenizi dahil etmek, dördüncü duvarı kırmak anlamına gelmez. Sahneye bir seyirciyi dahil etmenin en iyi yolunu düşünün.

360 Kamerayı Dengeleyin:

360 video kamera ayarları

Standart görüntüyü stabilize etmek (dengelemek) artık artık zor değil. Sahnede olabildiğince kararlı olarak çekimler yapmak kesinlikle ideal olsa da, stabilizör gibi araçlar, çekilen en sarsıntılı videolardan bile yumuşak, profesyonel kalitede video elde etmeyi mümkün kıldı. Ancak, bu 360 videolar için aynı şekilde söylenemez. Standart video, kırpılabilen, ölçeklendirilebilen veya çarpıtılabilen bir çerçevenin lüksünden faydalanırken, 360 video biraz daha zor.

360 video yapımcısı, elle tutulan 360 teçhizattan kaynaklanabilecek hareketleri en aza indirgemek için genellikle 360 ​​kameralarını dengelemek için hafif bir stand kullanmayı tercih ediyor. Işık sehpaları tripodlar üzerinde tercih edilir, çünkü bunlar bacak boyutunu abartmazlar. Bir tepede veya pürüzlü bir yüzeyde bir prodüksiyon çekiyorsanız, kaba araziyi yerleştirmek için ayarlanabilen bir “Rocky Mountain Leg” olan bir stand satın alabilirsiniz. 360 videoyu kaydederken her şeyin aynı seviyede olduğundan emin olmak için ışık standında küçük bir kabarcık seviyesi monte ediyorum.

En ufak kamera hareketlerinin dahi 360 video üzerinde katlanarak abartılı hale geldiği unutulmamalıdır. Videonuzun seyircilerinizin dikkatini çekmesini istiyorsanız kamera teçhizatını sıkı bir şekilde kilitli tutun.

360 Videoda Dikişleri Gizleyin a.k.a. “Stitching:

Şu anda, dikiş, 360 çekim çekimi konusunda en can sıkıcı kısımlardan biri. Neredeyse her profesyonel 360 kamera dikiş dikiş gerektirir. Sonuç olarak, 360 video dikerken ortaya çıkan bazı sorunlar olabilir. Yani, kitlenin bir araya getirilmiş bir videodaki dikişleri bulması nadir değildir. Bu dikişler izleyiciyi rahatsız edici ve onları tecrübelerden uzaklaştırıyor olabilir.

Dikişleri daha az görünür yapmak için, dikiş görüntülerini sorunsuz şekilde tasarlayan Autopano Video gibi profesyonel bir dikiş yazılımı kullanın. Yazılımın 360 iş akışınız için doğru olup olmayacağını göreceğiniz gibi satın almayı taahhüt etmeden önce ücretsiz deneme sürümünü deneyin.

360 Canlı Görüntüleri İzlemek:

360 video samsung gear vr

Standart bir film üzerinde çalışıyorsanız, tabii ki önünüzdeki her adımda görüntülerinizi izleyeceksiniz. Fakat 360 video çekiminde bazı nedenlerden dolayı birçok fotoğrafçı, fotoğraf makinesinin otomatik çekim yeteneğine güvenmeyi tercih ediyor. Beyaz dengeleme, pozlama ve kompozisyon gibi özellikler doğrulanamadığından bu kaçınılmaz olarak videoda sorunlara neden olur.

Fotoğraflarınızı canlı olarak izleyebilmenizi sağlayan 360 teçhizat satın almayı öneririm. Theta S’den, Samsung Gear VR’a ve Nokia Ozo’ya kadar , her bütçeye uygun seçenekler vardır. Bu kameraların çoğu  görüntüleri canlı izlemek için kullanılabilen iOS ve Android uygulamaları ile gelmektedirler.

Bu ipuçlarını arkadaşlarınız da sizin sayenizde yakalasın istiyorsanız, aşağıdaki tuşları kullanarak sosyal medyada paylaşmayı unutmayın!

Son Haberler

Sanal Gerçeklik Rio’ya Da Sıçradı

0 483
project morpheus

Acer Karma Gerçeklik Gözlüğü

0 741
virtual reality nedir

Sanal Gerçeklik Nedir? Gif’ler İle Anlattık!

0 622

www.SanalGerceklikDunyasi.com  
Copyright © 2015
ÖNCEKİ YAZISONRAKİ YAZI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir